فیلم عمر مختار شیر صحرا (به انگلیسی: Lion of the Desert، به معنای شیر صحرا) فیلمی است اکشن و تاریخی در مورد زندگی عمر مختار، رهبر جنبش مقاومت مردم لیبی در برابر اشغالگری نظامی ایتالیا در دوران پیش از جنگ جهانی دوم. این فیلم در سال ۱۹۸۱ تولید شد و هنرپیشهٔ نقش نخست آن، آنتونی کوئین در نقش عمر مختار است.
تنها نسخه کامل فارسی برای اولین بار با کیفیت بلوری


اطلاعات فیلمخلاصه داستان و نقد فیلمعوامل فیلم و بازیگران

سال انتشار : ۱۷ آوریل ۱۹۸۱

مدت زمان : ۱۷۳ دقیقه

کشور : محصول مشترک امریکا و لیبی

زبان :  دوبله فارسی

دانلود زیرنویس فارسی کامل و اختصاصی همین فیلم برای ناشنوایان


فیلم عمر مختار نسخه کامل و بدون سانسور

 

 

فیلم عمر مختار شیر صحرا
عُمر مُختار (۲۰ آگوست ۱۸۶۲–۱۶ سپتامبر ۱۹۳۱) فرماندهی لیبیایی‌ها در مقابل نیروهای ایتالیایی، پس از شکست در آخرین نبرد و اسارت و سپس محاکمه در دادگاه نظامی ایتالیایی به….

نقد فیلم عمر مختار شیر صحرا
توجه داشته باشید که خواندن نقد فیلم میتواند قسمتی از داستان فیلم را لو دهد پس ترجیحاً پس از تماشا فیلم نقد و بررسی را مطالعه کنید
فیلم عمر مختار شیر صحرا
عینک او از همه آن بزن بزنها و تک و پاتکها زیباتر و به یاد ماندنی تر است.

این عینک داستانی زیبا در خود دارد و به موازات فیلم، تاثیر شگرف خود را در تاریخ لیبی با درایت یک کارگردان در جای جای صحنه ها می گذارد.

عمر مختار معلم قرآن بود. عینکش در مدت تدریس، مونس او، همراه قرآن و نشان از چشمانی که گاهی از بالای عینک بچه ها را می نگرد، داشت. راستی چرا قرآن را با عینک باید دید در حالی که می شود مردم را بدون عینک و خیره نگاه کرد؟

هنگام اسارت عمر مختار، وقتی فرمانده ایتالیایی عینک را به او میدهد به فرمانده می گوید من وعینک هر دو اسیر شماییم! گویی مثل او(که یک شخصیت بزرگ انقلابی است) عینکش هم شخصیتی حقیقی دارد. الحق و الانصاف این عینک چه جایگاهی دارد!

عینکش را در بازداشت تحویل میگیرد و با لطافت عینکش را پاک می کند و سکه پول ایتالیایی تقدیمی به او را ورانداز می کند و به فرمانده می گوید که سکه مربوط به کشور فلان و فلان و فلان هم در کشور ما هست و این دلیلی بر حقانیت شما در لیبی نیست. عینکش محکی است برای مقیاس اصل از فرع!

وقتی طناب دار بر گردنش نهادند عینکش را بر چشمان می گذارد و پیش از اعدام، بعد از قرآن خواندن، عینک را برداشته و در دستان می گیرد. این عینک تا لحظه آخر تاریخ ساز لیبی، با او همراه بود و از او جدا نشد

کودکی بنام علی (که پدرش در میدان مبارزه شهید و مادرش در اردوگاه و به اتهام کمک به مبارزین و رساندن آذوقه، اعدام شده و شهید شده بودند) در میان انبوه مردم، عینک عمرمختار را برمیدارد و با خود می برد و بدینسان قیام مردم لیبی ادامه می یابد و این عینک کماکان ..


تصاویر از عمر مختار اصلیتهیه کننده و کارگردان :

نویسنده : H.A.L. Craig

بازیگران :

کارگردان مصطفی عقاد
تهیه‌کننده مصطفی عقاد
نویسنده دیوید بوتلر
اچ ای ال کرایج
بازیگران آنتونی کوئین
الیور رید
راد استایگر
رافائل والون
ایرنه پاپاس
اسکای دو مون
کلاودیو کاسینلی
استفانو پاتریتسی
توم فلگی
موسیقی موريس ژار
فیلم‌بردار جک هیلیارد


 

 

 

 


 

 

 ثبت نام
اطلاع از
guest
0 نظرها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات

حمایت مالی از سایت

برای مخاطبین خارج از کشور

جستجو در کامنت ها

جستجو
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in excerpt
Search in content
comment
Filter by content type
Choose One/Select all
Comments
Attachments
BuddyPress content
Multisite blogs
Users
Taxonomy terms
Custom post types

رهن و اجاره دفترکار